Meble drewniane - co musisz o nich wiedzieć

Meble drewniane - co musisz o nich wiedzieć

Jak dbać o meble do salonu i nie tylko? O różnicach i pielęgnacji

Meble drewniane - rodzaje i właściwe czyszczenie

Jeśli jesteś miłośnikiem naturalnego wyglądu mebli do salonu, sypialni czy biura, z pewnością w Twoich aranżacjach lub planach pojawiają się blaty drewniane czy nogi z litego drewna. Nic dziwnego, jest to rozwiązanie ponadczasowe i estetyczne. Warto jednak wiedzieć więcej na temat katalogowej oferty marki borcas oraz i wykonanych mebli na wymiar, aby pielęgnacja przekładała się na trwałość oraz perfekcyjny wygląd. Z naszego artykułu dowiesz się jak czyścić blaty drewniane, czym jest fornir oraz lite drewno, a także jakie są różnice pomiędzy lakierowaniem i olejowaniem.

Biurko skog z blatem fornirowanym z białym kolorem nóg (RAL 9003) z kolekcji Oslo.

Meble na wymiar z litego drewna i forniru

Do produkcji wyjątkowo trwałych i solidnych mebli wykorzystywana jest często płyta fornirowana oraz lite drewno. Ich popularność rośnie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wyróżniają się przede wszystkim większą trwałością w odróżnieniu np. od popularnej płyty wiórowej. Fornir jest cienką, naturalną okleiną, która przyklejana jest bezpośrednio do drewnianej płyty meblowej. Z kolei meble z litego drewna wykonane są w 100% z naturalnych materiałów po obróbce oraz odpowiednim zaimpregnowaniu.

Strefa klienta marki borcas – dowiedz się więcej o tym co na co dzień robimy

Odpowiednio zabezpieczone blaty drewniane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym także pęknięcia czy zarysowania. Doskonale sprawdzają się do codziennego użytku. Wysoka jakość materiału idzie w parze także z ich wyglądem. Meble z drewna litego czy meble fornirowane mają naprawdę wyjątkowe wykończenie. Dla przykładu, dwa z pozoru takie same stoły z litego drewna, tak naprawdę będą się od siebie różnić. Ich struktura i powierzchnia wzbogacona jest o charakterystyczne słoje. Pojawiają się też drobne różnice pomiędzy odcieniem. Wszystko to sprawia, że meble z drewna są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju.

Lite drewno dębowe z szafki troost lakierowane lakierem półmatowym

Jako producent mebli drewnianych, pracujemy z pełnym zaangażowaniem nad każdym szczegółem, a samo drewno sprowadzamy od lokalnych dostawców. Kiedy już oddajemy je do użytku, bardzo ważna jest ich pielęgnacja. Przede wszystkim, meble drewniane trzeba przechowywać w miejscu suchym, najlepiej z daleka od gwałtownych zmian temperatur czy wilgoci. Nie jest dobrym pomysłem stawianie drewnianej komody tuż przy grzejniku.

Czym czyścić meble z litergo drewna oraz forniru?

Wielu z Was przed i po zakupie zadaje sobie pytanie – „jak czyścić meble skandynawskie z litego drewna i forniru?”. Odpowiedź nie jest wcale skomplikowana. Wystarczy, że wykorzystasz miękką oraz suchą ściereczkę (najlepiej z mikrofibry) i wyczyścisz blat drewniany czy nogi z kurzu. W przypadku większych zanieczyszczeń, możesz zastosować środki dedykowane do czyszczenia drewna. Nigdy nie rozpylaj specyfików bezpośrednio na blat czy powierzchnię mebli z drewna. Najlepiej nanieś niewielką ilość środka do czyszczenia drewna na ściereczkę. Unikaj także zbyt dużej wilgoci, która może powodować efekt “puchnięcia”.

Drewniana szafka nocna troost wykonana w całości z litego drewna.

Lakierowane czy olejowane?

Podczas zakupu mebli drewnianych, na pewno spotkasz się z dwoma sposobami zabezpieczenia ich przed czynnikami zewnętrznymi – olejowaniem i lakierowaniem. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, zdecyduj się na pierwszy wariant. Ich odcień stanie się głębszy i bardziej intensywny, a słoje bardziej widoczne. Doda to odrobinę rustykalnego charakteru do Twojego wnętrza. Meble drewniane olejowane będą zatem odporne na uszkodzenia, jednak ta metoda ma pewien minus – efekt nie jest trwały. W przypadku pojawienia się drobnych niedoskonałości, trzeba pamiętać o nałożeniu kolejnej warstwy oleju. Samo drewno staje się mniej odporne na zarysowania oraz wytarcia. Bez regularnej pielęgnacji nie będzie ono wyglądać atrakcyjnie. Jeśli zastanawiasz się jak dbać o meble olejowane na co dzień, jest to bardzo proste. Wykorzystaj do tego wilgotną ściereczkę, a w przypadku większych zabrudzeń specjalne mydło do powierzchni olejowanych. Ważne jest także ponowne olejowanie drewna. Taki zabieg wskazany jest przynajmniej raz w roku.

Olejowanie litego drewna w naszej manufakturze

Inaczej wygląda to w przypadku mebli drewnianych lakierowanych. Jako producent preferujemy wariant wykończenia blatów lakierem półmatowym. Dlaczego? Zbyt duży połysk może odbijać światło i blat drewniany nie będzie prezentować się estetycznie. Z kolei zupełnie matowa powierzchnia jest pozbawiona jakiegokolwiek błysku, co też nie wygląda dobrze. Z kolei lakier do drewna półmatowy prezentuje się naturalnie. To nie jedyny atut takich mebli. Lakier do drewna może także pełnić funkcję dekoracyjną – doskonale pokrywa powierzchnię, nadając jej stonowany połysk. Zatem jest to świetne rozwiązanie, jeśli nie wiesz jak odnowić meble. W dodatku zabezpiecza oraz impregnuje materiał, tworząc warstwę zabezpieczającą przed urazami mechanicznymi, w tym zarysowaniami czy odbarwieniami. Lakiery do drewna zamykają również pory w litym drewnie, dzięki czemu cała konstrukcja jest solidniejsza i nie musisz się martwić, że w czasie użytkowania drewno zacznie pękać. Sami stosujemy także lakier akrylowy jako bezbarwną bazę mebli. Do pielęgnacji mebli lakierowanych nigdy nie używaj specyfików z acetonem, amoniakiem i alkoholem. Mogą one uszkodzić drewno. Zrezygnuj także z ostrych gąbek i szczotek. Po przetarciu powierzchni mokrą ściereczką, pamiętaj także o wytarciu ich ponownie do sucha, np. mikrofibrą.

Lakierowany blat fornirowany biurka fjord z kolekcji Oslo.

Dąb naturalny, bielony i postarzany - czyli jaki?

Wśród mebli marki borcas znajdziesz takie oznaczenia jak dąb bielony, dąb naturalny i dąb postarzany. Co to tak naprawdę oznacza? Jakie są różnice w wyglądzie? Dąb bielony wpisuje się w aktualne trendy w produkcji mebli. To wybór nowoczesnego i estetycznego rozwiązania. Meble, które mają wykończenie z dębu bielonego są bardzo naturalne. Świetnie prezentują się w aranżacjach skandynawskich, a nawet glamour. Z kolei dąb naturalny wygląda jak prawdziwe drewno. Słoje są bardziej widoczne, a struktura powierzchni jest naprawdę wyjątkowa. Ciekawym rozwiązaniem jest także dąb postarzany. Takie wykończenie mebli drewnianych podkreśla ich naturalność. Bez problemu możesz dopasować dąb postarzany także do klasycznych wnętrz. Źródłem koloru, jaki uzyskujemy podczas produkcji, jest odpowiednia bejca do drewna. Jeśli chodzi o pielęgnację, jest ona właściwie taka sama jak w przypadku innych mebli borcas. Wystarczy zwilżona ściereczka oraz wytarcie powierzchni do sucha.

Biurko vogel S z kolekcji Amsterdam. w wariancie z litym drewnem dębowym – nogi lity buk w kolorze czarnym (RAL 9004)

Biurko vogel S z kolekcji Amsterdam. w wariancie z bielonym drewnem dębowym – nogi lity buk w kolorze czarnym (RAL 9003)

5 dąb naturalny

7 dąb bielony

21 dąb postarzany

Zobacz wszystkie warianty wykończeń mebli marki borcas w naszym e-wzorniku

Wiesz już jakie są rodzaje drewna, a także jak je pielęgnować, aby cieszyć się przez długi czas swoimi meblami z litego drewna lub forniru. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości. Zachęcamy też do zapoznania się z naszą ofertą, gdzie znajdziesz wyjątkowe meble skandynawskie do Twojego wnętrza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo.

Poznaj ofertę marki borcas w naszym sklepie online

Czytaj dalej

Idealne biurko - jak je wybrać i dopasować do wnętrza?
regulamin konkursu mikołajkowego 2019