Jak dbać o drewniane meble?

Jak dbać o drewniane meble?

Drewniane meble cieszą się dużym zainteresowaniem. Są ponadczasowe, trwałe i prezentują się doskonale właściwie w każdym pomieszczeniu. Wiele osób uważa nawet, że odpowiednio dobrane meble drewniane sprawiają, że dane wnętrze od razu staje się przytulniejsze i szybko można poczuć się w nim, właśnie jak w domu! Meble drewniane mają wiele zalet, ale często pojawiają się wątpliwości związane z ich pielęgnacją. Co zrobić, aby zachowały wysoką jakość i idealny wygląd na dłużej?

Spis treści:

  1. W jaki sposób czyścić drewniane meble w stylu skandynawskim?
  2. Stoły w stylu skandynawskim o powierzchni woskowanej
  3. Lakierowane regały w stylu skandynawskim
  4. Jak konserwować drewno?

W jaki sposób czyścić drewniane meble w stylu skandynawskim?

Meble w stylu skandynawskim to ostatnio prawdziwy hit. Pasują one do wnętrz minimalistycznych i zachowane są w neutralnych odcieniach. Główną cechą mebli skandynawskich jest to, że wykonane są z drewna. W jaki sposób można je czyścić, aby zawsze zachwycały swoim wyglądem? Pamiętaj o tym, że drewno ma stosunkowo delikatną strukturę i łatwo je zarysować. To dlatego powierzchnie mebli drewnianych warto przecierać lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry, a następnie należy wytrzeć je do sucha równie miękkim ręcznikiem. Można zastosować także dedykowane spraye do konkretnego rodzaju drewna.

Stoły w stylu skandynawskim o powierzchni woskowanej

Drewno woskowane bardzo dobrze sprawdza się w przypadku szafek oraz stołów. Dodatkowa warstwa zabezpiecza drewno przed zarysowaniem czy uszkodzeniem. Jeśli jednak twoje stoły w stylu skandynawskim zostały zawoskowane, podczas czyszczenia wymagają specjalnego traktowania. Aby dokładnie je wyczyścić i nie uszkodzić ich powierzchni, koniecznie sięgnij po dedykowane do tego preparaty. Najlepiej, żeby miały one dodatek naturalnego wosku, chociażby pszczelego. Po nałożeniu wosku powierzchnię można wypolerować miękką ściereczką. Najważniejsze jest to, aby ścierka była sucha. Woskowane meble nie lubią wilgoci.

Lakierowane regały w stylu skandynawskim

Poza meblami woskowanymi zdecydować możesz się także na te lakierowane. Regały w stylu skandynawskim, które zostały polakierowane, nie wymagają specjalnego traktowania. Faktycznie uznaje się, że drewno lakierowane jest najprostsze w pielęgnacji. Aby wyczyścić lakierowane drewno, wystarczy przetrzeć je ścierką z mikrofibry.

Jak konserwować drewno?

Konserwację drewnianych mebli powinno przeprowadzać się co około pół roku. Lakierowane meble można oczyścić ze starego lakieru i zaaplikować nową warstwę. Podobnie w przypadku drewna olejowanego. Natomiast drewniane elementy znajdujące się w ogrodzie, warto zaimpregnować dedykowanym preparatem jeszcze przed nadejściem lata.

Czytaj dalej

Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?
Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?