fbpx Skip to main content

Nadmiar bodźców a samopoczucie – co zrobić, aby odpocząć?

4.8/5 - (5 votes)

Nowa wiadomość od znajomego, kolejny news na temat spraw w kraju czy ważny mail. W ciągu dnia dociera do nas mnóstwo bodźców, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy warto przejść na offline oraz jak to zrobić w dobie XXI wieku.

Zdrowie a funkcja offline

Pogarszające się samopoczucie często związane jest z efektem przebodźcowania. O tym zjawisku nie było jeszcze mowy kilkadziesiąt lat temu, jednak dziś w dobie smartfonów, tabletów, laptopów czy smartwatchy, jest to dość częste. Niestety, z urządzeń korzystamy nie tylko w pracy, ale także jako odpoczynek w domu. Po całym dniu pełnym obowiązków, siadamy do… telewizora albo smartfona, aby obejrzeć film lub przejrzeć media społecznościowe. Tak naprawdę to kolejna dawka niebieskiego światła, pola elektromagnetycznego.

Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?

Źródło: Pixabay

Czy często zaglądasz do sieci przed snem, leżąc w łóżku? Kontaktujesz się wtedy ze znajomymi albo oglądasz inspirujące zdjęcia? A może w ramach relaksu włączasz filmiki? Smartfon dziś to źródło ogromnej rozrywki i treści. Wszystko to w jednym urządzeniu, więc korzystanie z niego jest banalnie proste. Nie jest to dobra praktyka. W efekcie, mózg cały czas przetwarza bodźce i informacje, a co za tym idzie, układ nerwowy wciąż pracuje. Niebieskie światło emitowane przez smartfona redukuje też ilość produkowanej melatoniny. Ta jest odpowiedzialna za prawidłowy sen. Zbyt mała ilość tego hormonu powoduje, że organizm staje się rozregulowany. Wieczorem, zamiast wyciszać się, on dalej pracuje i utrzymuje aktywność. A z tym związane są kolejne zaburzenia takie jak problemy z koncentracją, a nawet decyzyjnością. Przebodźcowanie wpływa na organizm w taki sposób, że nie jest on w stanie analizować i przyjmować więcej informacji, często niesamowicie ważnych.Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?

Źródło: Pixabay

W jaki sposób zadbać o zdrowie bez przebodźcowania?

Tak naprawdę, zupełne odseparowanie się od technologii w dzisiejszym świecie jest niemożliwe. Jednak konieczne jest zadbanie o to, aby nie doszło do przebodźcowanie, które może być niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania. Taka ochrona jest jednak dość wymagająca, bo wymaga aktywnego działania, świadomości oraz refleksji i prawidłowej analizy tego, co dzieje się na co dzień. Przed snem, Twój organizm potrzebuje wyciszenia, aby móc w pełni odpocząć. Aby to zrobić, warto odłożyć telefon i inne urządzenia przynajmniej trzy godziny przed snem. Nie ma to na celu odłączenie się od życia towarzyskiego czy ucieczka od bycia konsumentem. Tak naprawdę chodzi o to, w jaki sposób spędzamy wolny czas.

Zredukowanie kontaktu z telefonem do minimum przełoży się na lepsze samopoczucie, bo zegar biologiczny zacznie działać prawidłowo. Zacznij więc od małych rzeczy. Nasza szafka nocna jest do tego stworzona, bo posiada specjalne miejsce, w którym telefon automatycznie traci zasięg. Nie musisz zatem go wyłączać i będziesz pewien, że np. Twój budzik rano zadzwoni. Takie drobne zmiany w codziennym zachowaniu wpłyną na to, że do Twojego mózgu nie będą przedostawać się zbędne informacje. A Ty będziesz miał czas na odpoczynek, harmonię i wyciszenie.

Co jeszcze pozwoli Ci na bycie offline?

 • solidna dawka niezakłóconego snu,

 • ćwiczenia fizyczne,

                                                                                                   Na zdjęciu drewniane biurko vogel M

 • gotowanie i spożywanie posiłków z bliskimi,

 • obcowanie z naturą

                                                                                                    Na zdjęciu higrometr bukowy

Więcej na temat naszej szafki z funkcją offline

Zapewnij sobie spokojny sen i żyj w zgodzie ze swoim organizmem. Ułatwi Ci to nasza szafka z funkcją offline. To specjalna kieszeń, która powstała w wyniku poszerzenia jednej ze skrytek i zmniejszenia drugiej. Co ciekawe, wewnątrz znajdziesz tkaninę, która jest ręcznie szyta. To ona odpowiada za blokowanie sygnałów emitowanych przez telefony komórkowe. Kieszeń jest stworzona na wzór klatki Faradaya, czyli tkanina wykorzystuje powłokę do rozpraszania prądów elektrycznych generowanych przez pola elektromagnetyczne, w tym Wi-Fi oraz inne sygnały. Wystarczy, że włożysz telefon do kieszeni, a następnie funkcja offline pozwoli Ci odpocząć.

szafka drewniana, Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?drewniana szafka nocna, Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?szafka nocna troost offline, Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?

Z telefonami spędzimy praktycznie resztę swojego życia – należy pamiętać, że rozsądne korzystanie z tych urządzeń jest całkowicie bezpieczne.

Tomasz z borcas 😉

2 komentarze

 1. Fantastyczne zdjęcia – ta szafeczka jest rewelacyjna! 🙂

  Od siebie podrzucam parę pomysłów jak poradzić sobie z problemami ze snem :
  – nie odsypiać ( oraz zrezygnować z drzemek w czasie dnia )
  – kłaść się o podobnej porze
  – nie nadużywać alkoholu ( lampka wina rzeczywiście może pomóc, ale nie więcej 🙂 )
  – dobrze wywietrzyć sypialnię
  – wstawać zaraz po budziku
  – znaleźć odpowiednią poduszkę i materac

  1. Problem jest taki, że człowiek doskonale wie, że nie powinien spać do 12 po zakrapianej nocy.. Ale to normalny element życia, nie można też ze wszystkiego rezygnować. No chyba, że ktoś już ma straszne problemy, to może wtedy warto

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *