Styl skandynawski - historia, twórcy, charakterystyka

Styl skandynawski - historia, twórcy, charakterystyka

Historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski narodził się w latach 30-tych XX wieku w Danii. To co dziś znamy pod tym pojęciem, to tzw. modern scandinavian. Ten wywodzący się z modernizmu nurt charakteryzuje funkcjonalność i prostota formy. Jego pełny rozkwit datuje się na lata 1954-57, kiedy to zorganizowano objazdową wystawą prezentującą wzornictwo skandynawskie w Stanach Zjednoczonych.

Twórcy stylu skandynawskiego

Twórcy skandynawscy, próbując uczynić design bardziej przyjaznym człowiekowi, sięgali po naturalne materiały takie jak drewno, skóra i konopie. Ich ideą była także demokratyzacja designu. Starali się wcielić ją w życie poprzez obniżenie cen produkowanych dóbr. Udało im się to osiągnąć m.in. dzięki produkcji masowej.

Najbardziej znanymi prekursorami stylu byli Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Verner Panton i Hans J. Wegner. Ich prace posiadają cechy, którymi do dziś kierują się współcześni projektanci skandynawscy. Są to przede wszystkim trwałość, funkcjonalność i niezawodność, ale również te mniej namacalne, jak prostota, radość i odwaga tworzenia, przyjemność użytkowania czy brak ostentacji. Wspomniana funkcjonalność, to chęć ułatwienie życia człowiekowi. Dlatego twórcy tego stylu skupili się głównie na wnętrzach. Projektowali meble, oświetlenie i inne przedmioty codziennego użytku.

Wzornictwo skandynawskie w połączeniu z naturą

Wzornictwo skandynawskie ściśle łączy się też z ekologią i przywiązaniem do natury. Zarówno na etapie koncepcji, jak i w samym procesie produkcji, jego przedstawiciele, podchodzą z ogromnym poszanowaniem do środowiska. Starają się eksponować piękno ukryte w materiałach i wykorzystywać je z rozwagą. Dekoracją prostego mebla może być niepowtarzalny rysunek słojów na drewnianym blacie, a inspiracją pofalowany brzeg jeziora czy kształt gałęzi.

Wnętrza w stylu skandynawskim to wnętrza pełne światła, przestronne, z dużymi oknami bez zasłon. Do obecnego ich kształtu przyczynił się klimat północnej Europy. Długie, mroźne zimy z niewielką ilością słonecznych dni sprawiały, że ludzie wiele czasu spędzali w domach. Robiono więc wszystko, by uczynić je przytulnymi i wykorzystywać jak najwięcej naturalnego światła. Stąd też wszechobecna w nich biel, zarówno na ścianach jak i podłogach.

Jasne i otwarte skandynawskie domy wydają się zapraszać do odwiedzin. Idealnie opisuje je duńskie słowo hygge (przytulność), oznaczające dobre życie w otoczeniu bliskich.

Styl skandynawski dzięki swoim atutom szybko rozprzestrzenił się na cały świat. Dzisiaj nie tylko Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie mogą cieszyć się jego urokiem. Również w Polsce zapanowała na niego moda, a rodzimi producenci prześcigają się w projektach hołdujących skandynawskiej filozofii.

Czytaj dalej

Łączenie drewna za pomocą metody jaskółczego ogona
Meble do biura urządzonego w domu - home office