Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?

Nadmiar bodźców a samopoczucie - co zrobić, aby odpocząć?

Nowa wiadomość od znajomego, kolejny news na temat spraw w kraju czy ważny mail. W ciągu dnia dociera do nas mnóstwo bodźców, które wpływają na codzienne funkcjonowanie. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy warto przejść na offline oraz jak to zrobić w dobie XXI wieku.

Zdrowie a funkcja offline

Pogarszające się samopoczucie często związane jest z efektem przebodźcowania. O tym zjawisku nie było jeszcze mowy kilkadziesiąt lat temu, jednak dziś w dobie smartfonów, tabletów, laptopów czy smartwatchy, jest to dość częste. Niestety, z urządzeń korzystamy nie tylko w pracy, ale także jako odpoczynek w domu. Po całym dniu pełnym obowiązków, siadamy do… telewizora albo smartfona, aby obejrzeć film lub przejrzeć media społecznościowe. Tak naprawdę to kolejna dawka niebieskiego światła, pola elektromagnetycznego.

Źródło: Pixabay

Czy często zaglądasz do sieci przed snem, leżąc w łóżku? Kontaktujesz się wtedy ze znajomymi albo oglądasz inspirujące zdjęcia? A może w ramach relaksu włączasz filmiki? Smartfon dziś to źródło ogromnej rozrywki i treści. Wszystko to w jednym urządzeniu, więc korzystanie z niego jest banalnie proste. Nie jest to dobra praktyka. W efekcie, mózg cały czas przetwarza bodźce i informacje, a co za tym idzie, układ nerwowy wciąż pracuje. Niebieskie światło emitowane przez smartfona redukuje też ilość produkowanej melatoniny. Ta jest odpowiedzialna za prawidłowy sen. Zbyt mała ilość tego hormonu powoduje, że organizm staje się rozregulowany. Wieczorem, zamiast wyciszać się, on dalej pracuje i utrzymuje aktywność. A z tym związane są kolejne zaburzenia takie jak problemy z koncentracją, a nawet decyzyjnością. Przebodźcowanie wpływa na organizm w taki sposób, że nie jest on w stanie analizować i przyjmować więcej informacji, często niesamowicie ważnych.

Źródło: Pixabay

W jaki sposób zadbać o zdrowie bez przebodźcowania?

Tak naprawdę, zupełne odseparowanie się od technologii w dzisiejszym świecie jest niemożliwe. Jednak konieczne jest zadbanie o to, aby nie doszło do przebodźcowanie, które może być niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania. Taka ochrona jest jednak dość wymagająca, bo wymaga aktywnego działania, świadomości oraz refleksji i prawidłowej analizy tego, co dzieje się na co dzień. Przed snem, Twój organizm potrzebuje wyciszenia, aby móc w pełni odpocząć. Aby to zrobić, warto odłożyć telefon i inne urządzenia przynajmniej trzy godziny przed snem. Nie ma to na celu odłączenie się od życia towarzyskiego czy ucieczka od bycia konsumentem. Tak naprawdę chodzi o to, w jaki sposób spędzamy wolny czas.

Zredukowanie kontaktu z telefonem do minimum przełoży się na lepsze samopoczucie, bo zegar biologiczny zacznie działać prawidłowo. Zacznij więc od małych rzeczy. Nasza szafka nocna jest do tego stworzona, bo posiada specjalne miejsce, w którym telefon automatycznie traci zasięg. Nie musisz zatem go wyłączać i będziesz pewien, że np. Twój budzik rano zadzwoni. Takie drobne zmiany w codziennym zachowaniu wpłyną na to, że do Twojego mózgu nie będą przedostawać się zbędne informacje. A Ty będziesz miał czas na odpoczynek, harmonię i wyciszenie.

Co jeszcze pozwoli Ci na bycie offline?

  • solidna dawka niezakłóconego snu,

  • ćwiczenia fizyczne,

Na zdjęciu drewniane biurko vogel M

  • gotowanie i spożywanie posiłków z bliskimi,

  • obcowanie z naturą

Na zdjęciu higrometr bukowy

  • relaks z książką, kolorowanką, muzyką.

Na zdjęciu biurko drewniane vogel M oraz stolik kawowy spill

Więcej na temat naszej szafki z funkcją offline

Zapewnij sobie spokojny sen i żyj w zgodzie ze swoim organizmem. Ułatwi Ci to nasza szafka z funkcją offline. To specjalna kieszeń, która powstała w wyniku poszerzenia jednej ze skrytek i zmniejszenia drugiej. Co ciekawe, wewnątrz znajdziesz tkaninę, która jest ręcznie szyta. To ona odpowiada za blokowanie sygnałów emitowanych przez telefony komórkowe. Kieszeń jest stworzona na wzór klatki Faradaya, czyli tkanina wykorzystuje powłokę do rozpraszania prądów elektrycznych generowanych przez pola elektromagnetyczne, w tym Wi-Fi oraz inne sygnały. Wystarczy, że włożysz telefon do kieszeni, a następnie funkcja offline pozwoli Ci odpocząć.

Z telefonami spędzimy praktycznie resztę swojego życia – należy pamiętać, że rozsądne korzystanie z tych urządzeń jest całkowicie bezpieczne.

zobacz szafkę troost offline

Czytaj dalej

Nagrody i wyróżnienia dla produktów marki borcas
Jak zorganizować i urządzić Home Office