Chrobotek reniferowy, mech dekoracyjny - jak o niego dbać?!

Chrobotek reniferowy, mech dekoracyjny - jak o niego dbać?!

Zastanawiasz się, co to jest chrobotek reniferowy? Szukasz odpowiedzi na pytanie jak dbać o mech reniferowy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Ponadto poznasz dwa produkty marki borcas, które będą ciekawym dodatkiem do Twoich pomieszczeń, a również mogą okazać się niebanalnym upominkiem dla osób szczególnie Ci bliskich.

 

Chrobotek reniferowy – mech dekoracyjny – mech reniferowy

Chrobotek reniferowy to tak naprawdę porost, który jest popularny zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Często występuje na półkuli północnej, szczególnie na terenach Grenlandii. Jego nazwa związana jest ze środowiskiem, w jakim najczęściej żyje, czyli regionach, gdzie występują skupiska reniferów. Co ciekawe, porost jest ich ulubionym przysmakiem. W naszym regionie jest on objęty częściową ochroną, dlatego zaleca się zbieranie chrobotka reniferowego ręcznie. Przenoszenie go przebiega bardzo delikatnie, aby nie naruszać jego budowy, a także środowiska, w jakim żyje. Następnie, jest on dokładnie oczyszczany oraz uśpiony. Właśnie dzięki temu, porost zachowuje swoje właściwości i jednocześnie nie rozrasta się.

Zielony chrobotek jest bardzo charakterystyczny na tle innych porostów. Jego intensywnie zielony kolor oraz miękkość w dotyku zawdzięcza odpowiedniej wilgotności powietrza. Optymalne warunki dla porostu to około 40-60% wilgotności, a to dokładnie takie same warunki powietrza, jakie wpływają na dobre samopoczucie człowieka. Co więcej, mech reniferowy jest odporny na działanie pleśni oraz grzybów. Nie przyciąga także kurzu i roztocza. Dzięki temu, jest to bezpieczna roślina dla alergików, małych dzieci oraz zwierząt.

 

Połączenie mchu reniferowego i drewnianej ramy gate

Gotowym rozwiązaniem z wykorzystaniem chrobotka reniferowego jest porost w ramie gate. Połączenie zielonej, puszystej roślinności wraz z klasycznym dębem, wygląda estetycznie i naturalnie. Taki dodatek możesz wykorzystać zarówno na pustej ścianie w salonie, jak i postawić na komodzie. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Bez problemu dopasujesz go podczas aranżacji swojego wnętrza. Ze względu na doskonałe właściwości mchu dekoracyjnego, rama gate sprawdzi się także w pokoju dziecka jako bezpieczna ozdoba dla najmłodszych. Miękkość porostu w dotyku może się także stać dodatkową atrakcją.

 

Higrometr w postaci chrobotka

Ze względu na to, że chrobotek reniferowy pobiera wilgoć z otoczenia, może sprawdzić się w Twoim wnętrzu jako naturalny wilgotnościomierz. Kiedy jest miękki, puszysty i intensywnie zielony – oznacza, że Twoje otoczenie jest zdrowe zarówno dla Ciebie, jak i dla porostu. Kiedy staje się suchy, musisz zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i podnieść poziom wilgoci w Twoim pomieszczeniu. Chrobotek reniferowy w drewnianej kostce sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach. Jego wyjątkowy wygląd możesz dodatkowo ozdobić np. grawerem, a następnie wręczyć jako unikatowy prezent dla najbliższych.

 

Jak dbać o chrobotka reniferowego?

Czyli 7 najważniejszych informacji o mchu reniferowym!

  1. Mech reniferowy reniferowy jest banalnie prosty w pielęgnacji – nie trzeba go podlewać lub nawozić.
  2. Porost samodzielnie pobiera wilgoć z otoczenia i nie potrzebuje światła, dlatego postawisz go w każdym miejscu.
  3. Najlepsza wilgotność dla chrobotka reniferowego to 40-60%, czyli taka jak dla człowieka.
  4. Porost zawsze wygląda wyjątkowo – nie trzeba nadawać mu kształtu i go przycinać.
  5. Higrometr jest bezpieczny dla alergików, dzięki temu, że nie przyciąga kurzu.
  6. Porost wpisze się w Twoje wnętrze i otoczenie – jest zupełnie bezpieczny dla zwierząt i dzieci.
  7. Jeżeli chrobotek stanie się szorstki w dotyku, użyj elektronicznego nawilżacza powietrza. Jeżeli takiego nie masz, nie przejmuj się. Wystarczy zabrać go do łazienki, gdzie sam pochłonie wilgoć z otoczenia. Po kilku godzinach ponownie stanie się miękki i puszysty w dotyku.

Czytaj dalej

Inspiracje aranżacyjne na wiosnę od borcas
Idealne biurko - jak je wybrać i dopasować do wnętrza?